Sunday, 29 April 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh                    :  20.3.2012
Hari                       :   Selasa
Kelas                     :  4 Dinamik
Mata Pelajaran      :  Bimbingan & Kaunseling
Tema                     :  Keibubapaan
Tajuk                     :  Adab Seorang Anak
Objektif                 :  Di akhir pelajaran murid dapat:-
Kognitif                 :  Murid –murid boleh mengetahui adab-adab seorang anak dengan ibu bapanya.
Psikomotor           :  Murid-murid boleh mengaplikasikan adab-adab seorang anak di rumah.
Afektif                   :Menghargai pentingnya adab-adab dalam pergaulan seharian.
Pengetahuan  Sedia Ada :  Murid-murid telah mengetahui adab-adab seorang anak    menerusI pembacaan dan kehidupan seharian.
Konsep                  : Murid-murid menghargai kepentingan tatasusila pergaulan seharian.
Bahan                    : Kad hijau, kad merah, slaid lagu, slaid power point,
Nilai                       : Bekerjasama,bersyukur dan menghargai 
Penilaian         :  Murid-murid dapat menyiapkan tugasan kumpulan dan lembaran kerja yang di   beri.
Rumusan        :  Seorang anak perlulah menjaga adab dengan ibu bapa. 
          


Aktiviti Pemgajaran &
Prembelajaran


Langkah /Masa

Isi pelajaran

Aktiviti  Guru

Aktiviti Murid

Catatan

Set induksi
(5 minit)
Cerita pendek
1.Guru memperdengankan suatu kisah pengorbanan seorang ibu.

2.Guru meminta murid menyebut semula pengorbanan ibu dalam cerita tersebut.

1. Murid menghayati cerita tersebut .




2. Murid menyebut pengorbanan seorang ibu berdasarkan cerita tersebut.
BBM

Gambar
Langkah 1
(15  minit)
Permainan “OK” atau “Tak OK”
Memghormati ibubapa
1.Guru mengedarkan kad hijau dan merah kepada semua murid.
-Kad hijau = OK
-Kad merah = TAK OK

2.Guru memberi arahan cara menggunakan kad tersebut:
- angkat kad hijau bagi pernyataan yang betul.
-angkat kad merah bagi pernyataan yang salah.
Contoh:
-bercakap dengan lemah lembut.
-membantah cakap ibubapa

1. Murid menerima kad hijau dan merah.






2. Murid mendengar dengan teliti arahan dan soalan guru dan bersedia untuk mengangkat kad berdasar pernyataan yang diberikan.
BBM

-kad hijau
-kad merah
Langkah 2
(20 minit)
 Adab terhadap ibubapa
1.Guru meminta murid mengadakan perbincangan dalam kumpulan.
-memberi nama bagi kumpulan masing-masing.

2.Guru meminta murid menyenaraikan adab-adab seorang anak terhadap ibubapa.


3. Guru meminta ketua kumpulan mencatat setiap pendapat yang diberikan oleh setiap ahli.

4. Guru meminta ketua kumpulan membacakan hasil kerja kumpulan di hadapan kelas.
1. Murid mencari nama yang sesuai bagi kumpulan sendiri.




2. Murid berbincang dan memberi pendapat masing-masing adab seorang anak  kepada ibubapa.


3. Ketua kumpulan mencatat setiap pendapat yang diberikan.



4. Ketua kumpulan tampil di hadapan kelas untuk membacakan hasil perbincangan.

BBM

Kertas catatan.








Langkah 3
(10 minit)
Adab terhadap ibubapa.
1.Guru meminta murid mencatat pernyataan yang benar dalam kad hijau dan pernyataan salah dan kad merah..


2. Guru memberikan pernyataan benar dan salah
untuk dipilih oelh murid.


1.Murid menggunakan  kad hijau dan merah sebagai catatan pernyataan benar dan  pernyataan salah.


2.Murid memilih pernyataan benar dan pernyataan salah.
BBM

-Kad hijau
- Kad merah
- carta pernyataan

Penutup
(10 minit)
Nyanyian
1.Guru meminta murid menyatakan apakah akibatnya menjadi anak durhaka. Guru mengambil jawapan murid secara rawak.

2. Guru memperdengarkan lagu  dan menyanyi bersama-sama dengan murid.


1.Murid memberikan jawapan.





2. Murid menyanyi bersama-sama dengan guru.
BBM

Tayangan video
           





No comments: